Laisvai samdomas darbas

Pirmas žigsnis nuo vergovės link Laisvės

Laisvės momentas
Laisvės momentas

Laisvai samdomas darbas arba kaip kiti mėgsta sakyti ”darbas ant saves”, yra didelis žingsnis link laisvesnio gyvenimo. Toks žmogus(vadinamasis „freelanceris”) turi ženkliai daugiau lankstumo, aukštesnes uždarbio lubas ir mažiau įsipareigojimų. Tuo pačiu toks darbas leidžia maksimaliai efektyviai apmokestinti sukuriamąją vertę(ką uždirbi viskas tavo).

Laisvai samdomas darbuotojas nevergauja kitam dėdei, ant jo niekas negali rėkauti, žeminti arba kitaip “ėsti”. Jis taip pat dažnai dirba ženkliai efektyviau ir produktyviau, nes nuo darbo rezultatų tiesiogiai priklauso jo uždarbis, reputacija ir klientų atsiliepimai bei rekomendacijos.

Su patirtim toks žmogus dažnai įgauna dar vieną nuostabią galimybę: gali pats rinktis projektus ir žmones su kuriais jam norisi bendradarbiauti. O jeigu pastaruoju metu užsidirbo pakankamai pinigų, jis gali paimti ir tiesiog pailsėti nuo darbo. Atostogų prašyti nereikia – jis pats sau bosas ir pats tvarko savo atostogas.

Dėl visų šių priežasčių toks žmogus sistemoje randasi kur kas toliau nuo vergovės nei vidutinis įmonėje dirbantis žmogus(sorriukas už karčią tiesą). Kitame savo straipsnyje jau papasakojau, kodėl darbas įmonėje šiais laikais yra šūdinausias būdas daryti pinigus. O šiame pakalbėsime būtent laisvai samdomą darbą ir kaip jis gali padėti padaryti gyvenimą laisvesniu.

Šiandien nemažai profesijų leidžia dirbti savarankiškai. O jeigu tokios profesijos ir neturi, gali išmokti naujo online įgūdžio ir dirbti iš namų arba hamako. Bet kurio atvėju, tu turi galimybę pasidaryti sau tokią darbo vietą, kuri leis tau gyventi ženkliai pilnavertiškiau ir laisviau. Viskas, pakankamai glamonių ir judam prie reikalo!

Kas yra laisvai samdomas darbas?

Tai yra darbo pobūdis, kuomet žmogus dirba ne įmonėje, o tiesiogiai teikia paslaugas klientams. Tai gali būti laisvai dirbantis programuotojas, elektrikas, santechnikas, buhalteris, blakstienų priaugintoja(s?), tattoo meistras, renginių vedėjas, advokatas ir daugybė kitų profesijų.

Paprasčiausias pavyzdys: daleiskim esi statybininkas. Gali dirbti statybų įmonėje, 5-6 dienas per savaitę nuo 9 iki 5(dažniau nuo 8 iki 6 Lietuvoje, tiesa?). Tu gauni kažkokį fiksuotą atlyginimą kas mėnėsį, ir jis nesikeičia nuo to ar dirbi efektyviai ar volioji durnių.

Taip, atlyginimas gali kilti po tam laiko ir argumentuotų derybų. Tačiau jis nekyla ženkliai ar dažnai: yra tam tikros lubos kiek tu uždirbi ir kiek gali tikėtis uždirbti artimoje ateityje. Retkarčiais dar būna bonusai, bet čia labai abstrakti tema ir daugumoje darbų tai labiau išimtis nei taisyklė.

Okey, grįžtam. Taigi, esi statybininkas ir dirbi įmonėje. Vadybininkai randa klientus ir su jais tariasi. Kiti važiuoja įsivertinti darbų kiekį ir pasako klientui kiek visa tai jam kainuos. Tu šioje stadijoje nekontaktuoji su klientu, visą tai daro kitų pareigų žmonės.

Praktiškai tau tiesiog pasako ką turi daryti: važiuok čia, sudėk plyteles. Važiuok ten ir nudažyk sienas, priklijuok tapetus. Tu turi darbo grafiką ir tam tikrą valandų skaičių per mėnėsį, kurias turi išdirbti. Klientai moka įmonei už padarytą darbą bet nuo to nepriklauso tavo atlyginimas, gauni fiksuotą algą kas mėnėsį.

Antras variantas: esi yra laisvai samdomas darbuotojas. Neesi įdarbintas jokioje įmonėje, o dirbi savarankiškai(individuali veikla). Pats randi klientus ir su jais bendrauji, paskaičiuoji kiek visas darbas užtruks, įvertini kainą, tariesi dėl atlikimo terminų.

Kai visi darbai būna atlikti, paspaudžiate rankas, ir gauni savo pinigus. Atmetus mokesčius ir kitus dalykus(pvz. medžiagos), visi pinigai lieka tau. Niekas nekapsi kitam dėdei ar tetai į kišenę, niekas neina ofiso nuomai, elektrai ir kavos aparato taisymui. Neina viskiui, cigaroms ir baltiems milteliams įmonės savininko kabinete.

Visi pinigai už padarytą darbą yra tavo – tai yra tavo apyvarta. Pats renkiesi kiek intensyviai nori dirbti, kada nori ilsėtis ir nustatai tam tikrą kainą už savo paslaugas.

Toks darbas suteikia daugybę privalumų. Jis taip pat turi ir minusų, tačiau tai yra smulkmenos palyginus su tuo, kokius milžiniškus privalumus tu gauni. Apie juos dabar ir eis kalba. Taigi, kokie yra tokio laisvai samdomo darbo privalumai?

Laisvai samdomo darbo privalumai

Savo pajamomis nešeri daugybės burnų

Grįžtam vėl prie statybininko situacijos. Dirbi „ant saves” ir susitarei su klientu dėl plytelių dėjimo už 300€. Stengeisi, dirbai pilnas įkvėpimo(vis gi ant saves, ane?) ir atlikai darbą kokybiškai ir greitai, be simuliavimų(tau pačiam neapsimoka šūdo malti, tuoj suprasi kodėl).

Galų gale turi labai patenkintą klientą: sumokėjęs pažadėjo rekomenduoti ir kitiems. Projektas sėkmingai pabaigtas. Eini eini pas kitą žmogų, klijuoji jam tapetus už 200€. Pabaigi, vėl gauni savo pinigus. Kitam nudažai sienas už 200€ ir papildomai “pachaltūrini” – surenki spintą už 50€. Vėl gi, visi pinigai yra sumokami tiesiogiai tau.

Atmetus mokesčius ir medžiagas, viskas kas lieka patenka į tavo kišenę. To pasekoje tu esi suinteresuotas dirbti efektyviai ir gerai, kad atliktum daugiau darbų ir gautum puikių rekomendacijų. Kai pabaigi vieną projektą, eini prie kito, ir tavo pajamos praktiškai neturi kažkokių tai griežtų lubų.

O įmonėje beveik visada yra fiksuotas atlyginimas ir nepriklausomai kaip efektyviai ar lėtai tu dirbsi, gausi visada tiek pat. Tau paprasčiausiai nėra prasmės per daug stengtis: per savaitę atliksi projektų už 1000€ sumą ar labai pasistengęs sugeneruosi 2000€, nuo to skirtumo nepajausti, gausi tokį pat atlyginimą.

Tačiau dirbdamas savarankiškai, tarp 1000€ ir 2000€ skirtumą tikrai pajausi, nes visi tie pinigai eina ne įmonei, o tau. To pasekoje turi motyvaciją stengtis ir turi žymiai aukštesnes uždarbio lubas. Volioja durnių dažniau būtent įmonių darbtuotojai, koks jiems skirtumas? O tau skirtumas yra – už efektyvų darbą ir gerą produktyvumą tu iš karto gausi daugiau(pinigų, o ne šansų laimėti mėnėsio v̶e̶r̶g̶o̶ darbuotojo diplomą).

Esi lankstesnis nei topiniai gimnastai

Situacija: pastaruosius kelis mėnėsius dirbai kaip reikiant, turėjai labai gerų projektų ir užsidirbai gerus pinigus. Staiga radai labai gerą poilsio pasiūlymą kruizui po Karibų salas. Žmona / mergina / vaikai  / draugai visomis galunėmis už, o ir pats seniai norėjai pamatyti Karibus.

Dabar tu turi pasirinkimą: imti daugiau projektų ir dirbti toliau, arba padaryti pauzę ir pasimėgauti poilsiu. Įsipareigojimų neturi: visus projektus iki to laiko pabaigsi, naujų tiesiog kuriam laikui neimi ir esi laisvas paukštis. Nuo taves ir tik nuo taves dabar priklauso tavo tolimesni veiksmai: daugiau pinigų ar poilsis?

Jeigu dirbi įmonėjė, tokios varkės nepaeis. Radęs kruizą turi bėgte bėgti pas savo bosą, laukti kol jis užsirūkys(tokie žmonės žymiai lengviau sukalbami) ir prašyti atostogų. Dar gerai jeigu esi prikaupęs atostogų, o dabar nėra daug darbo ir jis tau leis nueiti. Bet ar taip būna visada?

O kas jeigu atostogų neturi prisikaupęs pakankamai? Kas jeigu dabar įmonė turi daug darbo ir net apmokamų atostogų duoti nenori, jau nekalbant apie neapmokamas? “Gal kitą mėnėsį, arba dar kitą. Šį mėnėsį niekaip tikrai.” Viskas, skęsta tavo kruizo svajonė po Karibų salas.

Kita situacija: nori į Nidą savaitgaliui. Jūra, Saulė, poilsis, miškai, knygų skaitymas, žygiai. Alutis vienas-antras, ar ką tu ten mėgsti. Jeigu dirbi ant saves, šią savaitę gerai padirbai ir nespaudžia terminai – Penktadienį gali pasidaryti laisvą, į Nidą lėkti Ketvirtadienį po darbo ir pabūti ilgiau.

Firmos darbuotojui vėl gi, toks dalykas vargu ar dažnai įmanomas. Taip, gali paimti neapmokamą dieną(jeigu norės duoti). Tačiau vėl gi, turi eiti ir įkalbinėti, pasakoti kaip nori į Nidą jau ketvirtadienį. Nori kamščių išvengti, spėti užimti geriausią namuką ir ketvirtadienį karaoke gi vyksta.

Dirbdamas savarankiškai pats reguliuoji savo laisvą ir darbo laiką, svarbu tilpti į sutartus laiko rėmus ir terminus. O šiaip gali savo nuožiūra imti laisvadienį arba pasidaryti ilgąjį savaitgalį. Gali lėkti atostogauti kad ir mėnėsį ar kelis, jeigu leidžia pinigai ir yra noro.

Bet ne tik poilsio galimybė yra svarbi: toks lankstumas suteikia dar ir galimybes skirti daugiau laiko savarankiškiems projektams. Taip pat ir šeimai, namams, hobiams, saviugdai ir bet kuriems kitiems dalykams, kurie gyvenime ne ką mažiau svarbūs nei darbas ir pinigai.

Gali rinktis su kuo dirbti

Vienas iš mano mėgstamiausių tokio darbo privalumų – galimybė rinktis žmones su kuriais nori dirbti. Nes jeigu tau patinka žmonės su kuriais tu bendrauji ir dirbi, jautiesi laimingesnis ir nuo to laimi visi. Mes, žmonės, esame socialinės būtybės ir mūsų bendravimo ratas daro didelę įtaką mūsų gyvenimui.

Dirbdamas savarankiškai, neturi aukštesnio ar žemesnio rango žmonių savo darbe. Visi yra lygūs tau: su klientu tu bendradarbiauji, jus diskutuojate, tariates, ir kartu ieškot geriausių sprendimų. Tai yra visiškai kita opera, nei klasikiniai darbo santykiai bosas-pavildinys.

Jeigu su žmogumi dėl kažkokių priežasčių neina normaliai bendrauti, tu gali atsisakyti su juo bendradarbiauti. Pavyzdžiui, atvažiavęs į statybų objektą ir pamatęs kad savininkas yra emociškai nestabilus ir neadekvatus, tu gali tiesiog apsisukti, išvažiuoti ir neturėti su juo jokių reikalų.

Dirbant firmai taip nėra – kiekvienas klientas yra svarbus ir visada teisus. Be abėjo, gi ne tavo vadovas jaučia stresą nuo potencialiai negatyvaus bendravimo?  Čia iš operos “kariauja ne prezidentai o kariai, būtent todėl ir vyskta karai”.

Kolegos taip pat būna visokie. Manau visi esame turėję darbe žmogų, kurio net matyt nenorėjome(o dažnu atvėjų ne tik mes). Įmonei neįsakysi taves perkelti kitur arba apriboti jūsų bendravimą – tenka susitaikyti arba ieškoti kitų problemos sprendimų. Žinant, jog darbe žmogus dažnai praleidžia daugiau laiko nei su šeima, scenarijus nesigauna labai linksmas.

Savarankiškai dirbantys patys renkasi su kuo dirbti. Su gerais klientais jie tampa ilgalaikiais partneriais ar net draugais. Ir kuo esi labiau patyręs, tuo daugiau turi tokių puikių pažinčių pasirinkimo galimybių.

Mažesnis mokesčių spaudimas

Turi įsidėmėti labai svarbų dalyką: būdamas laisvai samdomu darbuotoju, tu turi teikti pačias kokybiškiausias ir geriausias paslaugas kokias tik gali, nes nuo to tiesiogiai priklauso tavo darbo reputacija ir ateitis. Tavo darbo kokybė daro ženkliai daugiau įtakos, nei dirbant įmonėje.

Teikdamas puikias paslaugas turėsi laimingus klientus, kurie tave rekomenduos kitiems, o tie kiti rekomenduos dar kitiems.

 Taip sukuri visą savo tinklą, kuris ateityje bus pagrindinis tavo klientų šaltinis.

Pameni situaciją, kuomet sudėjai žmogui plyteles ir jis pažadėjo rekomenduot? Jo draugas statantis namą gaus tavo numerį, o tu gausi naują klientą. Ir nors tam, kad sudaryti pastovų srautą vien iš rekomendacijų gali prireikti ir kelių metų, ilgalaikėje perspektyvoje tai yra nuostabų pontecialą turintis dalykas.

O jeigu tu, auksarankis statybininkas dirbi įmonėje, kas tada? Tas laimingas klientas savo draugui rekomenduos ne tave, o būtent įmonę kuri jam suteikė geras paslaugas.

 O dirbdamas savarankiškai tu aktyviai kuri savo klientų ratą, kas tau suteiks milžiniškus privalumus ateityje.

Tai geriausia verslo mokykla

Dirbdamas tiesiogiai su klientais esi pačioje geriausioje verslo mokykloje. Komunikaciniai įgūdžiai, pardavimai, dėrybos, bendri sprendimai ir susitarimai – visa tai yra neįkainuojami dalykai, kurių aktyviai mokaisi. Tokie bendravimo įgūdžiai, Anglų kalboje dar žinomi kaip soft skills, sėkmingai tarnaus tau visuose gyvenimo aspektuose.

Apart to, išmoksti įvairiausių verslo principų: laiko ir darbų planavimas, pajamų ir išlaidų skaičiavimas, procesų optimizacija, rinkos ir konkurentų analizė, alternatyvų paieška ir daugybė kitų. Šios teorinės žinios ir praktika atneš be galo daug naudos kuriant bet kokius verslus ateityje.

Ir apskritai, pradedi mąstyti kitaip. Pradėdi matyti daugiau galimybių, skaityti daugiau knygų apie savo veiklą, pastoviai stengiesi optimizuoti savo darbo procesus, paslaugas, žinias ir kompetenciją. Tu pasinerį į vadinąmąjį “entrepreneurial mindset” – verslininko mąstymą, kuris suteikia tau kurybos bei leidžia generuoti daugiau idėjų, matyti patobulinimus, ir drąsiau imtis kitų veiklų bei savarankiškų projektų.

Šis mano projektas yra to pavyzdys: aš jaučiu norą kurti kažką naudingo. Ir nusprendžiau sukurti vietą, kurioje kiekvienas žmogus galės pasisemti žinių ir motyvacijos kad padaryti žingsniį link laisvesnio ir lankstesnio gyvenimo. Prie šio savo asmeninio projekto (ir dar kelių) dirbu laisvalaikiu, visiškai nepriklausmomai nuo savo pagrindinės veiklos – man tai tiesiog patinka ir jame matau gerą potencialą.

Tai yra darbo rinkos ateitis

Žmonėms palaipsniui pradeda atsibosti totali darbo rutina, žiūrkių lenktynės, išnaudojimas darbe, augantys įmonės darbuotojų mokesčiai ir įvairiausios naujos taisyklės. Visi svajojame gyventi laisvesnį, pilnavertišką gyvenimą ir darbas įmonėje beveik visada kiša koją šiai svajonei.

Vis daugiau žmonių šiandien pradeda dirbti savarankiškai. Ir nors prieš dešimt metų tai buvo gana sudėtingas procesas, dabar viskas pasikeitė į gerąją pusę. Internetas atvėrė mums daugybę durų, tuo pačiu ir į laisvai samdomo darbo pasaulį.

Lietuva yra gana konservatyvi šalis, ir pas mus šis dalykas dar nėra paplitęs. O potencialas šio dalyko yra didžiulis, ypač šalyje su vienu iš žemiausių atlyginimų vidurkiu visoje Europoje. Ir būtent dabar yra pats geriausias laikas pradėti savo veiklą ir padaryti didelį žingsnį link laisvės.

Žmonės nebeperka aklai: vis daugiau klientų stengiasi rasti visas alternatyvas prieš perkant prekę ar paslaugą. Ir vis dažniau jie renkasi savarankiškai dirbančius žmones, kurie paprastai siūlo žymiai geresnes sąlygas nei įmonės(jos turi apmokėti daug sąskaitų prieš gaunant pelną).

Būti laisvai samdomu darbuotoju dabar tampa paprasčiau nei bet kada anksčiau – internete galima rasti visą reikalinga informaciją ir klientus. Net ir individualios veiklos pažymą dabar galima gauti per kelias dienas, užpildžius internete labai paprastą formą.

Asmeniškai išbandžiau šį kelią ir galiu pasakyti – tai yra vienas geriausių sprendimų mano gyvenime. Viskas vyko sklandžiai, tapau pilnavertišku freelanceriu ir jau virš metų gyvenu savo svajonių gyvenimą keliaudamas po pasaulį, vietoj to kad vergauti kažkam ir gyventi pagal kito žmogaus man sugalvotą planą.

Padaryti žingsnį link gyvenimo laisvės gali bet kuris žmogus. Net jeigu neturi išsilavinimo ir profesijos, leidžiančios dirbti savarankiškai, tu gali išmokti online įgūdžio, kuris leis tau pilnavertiškai dirbti, teikiant kvalifikuotas paslaugas internetu!

Aš asmeniškai praėjau šį kelią ir galiu drąsiai tave užtikrinti – viskas yra tikrai paprasčiau nei skamba ir tai padaryti gali kiekvienas paprastas žmogus. Neesu studijavęs universitete, viska išmokau viską pats, ir internetu.

Vertas dėmėsio straipsnis?
Draugai ir aš būsim dėkingi jeigu pasidalinsi!