Freelanceris: darbas internete, laisvu grafiku ir bet kurioje pasaulio vietoje

Freelancerio darbo vieta
Tipinė darbo vieta

Darbas internete, laisvu grafiku ir iš bet kurio pasaulio taško – tai galimybė, kurią pasiekti šiandien gali kiekvienas žmogus. Ir ne, tam nereikia nei studijuoti universitete, nei leisti tūkstančius brangiems kursams nei išbandyti krūvą beverčių, apgaulingų interneto „darbų”.

Šiame straipsnyje aš papasakosiu kaip gali gyventi žmogus, radęs savyje drąsos paimti savo gyvenimą į rankas, spjauti į veidą nesąžiningai darbo sistemai, mesti pagaliau tas žiūrkių lenktynes ir tapti nepriklausomu, internete dirbančiu freelanceriu.

Klasikinis darbas „kitam dėdei”, yra beveik garantuotas kelias link autopiloto gyvenimo su minimaliai laisvės ir galimybių, tačiau su maksimum apribojimų. Plačiau apie tai kalbėjau straipsnyje kodėl darbas įmonėje šiais laikais yra šūdiniausiais būdas daryti pinigus.
Atsargiai, tame straipsnyje tiesa su peiliais laksto, ieškodama akių.

Ženkliai geresnis sprendimas yra laisvai samdomas darbas. Puikus tokio darbo pavyzdys yra statybininkas ar buhalteris, dirbantis ne įmonėje o tiesiogiai klientams teikiantis savo paslaugas(susitarė dėl sąlygų, atliko darbą, gavo pinigus, paspaudė rankas).

Laisvai samdomas darbas yra puikus žingsnis link laisvės, tačiau galima taikytis dar aukščiau ir tapti freelanceriu – laisvai samdomu darbuotoju, dirbančiu internete. Būtent apie tokio darbo privalumus pakalbėsiu šiame straipsnyje, viską pagrįsdamas savo asmenine istorija ir patirtimi.

Freelancinu jau virš dvejų metų ir nepamenu kad būčiau studijavęs. Prieš tai dirbau pačius įvairiausius darbus, pradedant nuo /paplūdimio tinklininio/ gelbėtojo, tęsiant vergavimu sandelyje šalia Londono ir baigiant programuotoju vienoje iš žinomiausių Lietuvos IT įmonių.

Neskubus freelancerio rytas

Tapti freelanceriu buvo vienas iš geriausių sprendimų mano gyvenime. Dabar, rašydamas tau šį tekstą, esu tropinėje saloje ir čia prabusiu apie tris mėnėsius. Bendrai keliauju šiam momentui beveik 16 mėnėsių – kelionės yra mano aistra ir didžiulis įkvėpimo šaltinis.

Neseniai grįžau iš paplūdimio, kuriame pasitikau Saulę, pameditavau, išsimaudžiau ir gulinėjau hamake, tikrindamas ir atsakydamas į gautus laiškus. Nuotaika max, o gerai pradėtas ir laimėtas rytas – jau pusė darbo link puikios, šviesios ir laimėtos dienos.

Dabar guliu atsipalaidavęs su laptopu rankoje ir neskubiai, be jokio streso dirbu, gurkšnodamas žalią arbatą. Kada noriu galiu uždaryti laptopą ir eiti maudytis, skaityti knygą, važiuoti prie krioklio ar tiesiog užsimerkti ir pasiklausyti muzikos.

Tačiau būdamas kūpinas motyvacijos ir įkvėpimo, rašau šį tekstą. Ne tam kad pasigirti, o tam kad parodyti, kaip gali chillinti tapęs freelanceriu. Neturiu jokių bosų, griežto darbo grafiko ir neesu pririštas prie darbo vietos ir net šalies.

Taip, turiu įsipareigojimų savo klientams ir terminus, kuomet turi būti pabaigti jų projektai. Tačiau paskutiniom dienom labai gerai ir produktyviai padirbau, terminų laiką aplenkiau ir galiu sau leisti padirbti prie savo asmeninių projektų, viename iš kurių tu dabar ir esi.

Okey, arbata baiginėjasi ir jau jaučiu kaip kofeinas pradeda žaisti su smegenim. Važiuojam!

Buvimo freelanceriu privalumai

Susikuri savo geriausią grafiką

Griežtas darbo grafikas yra tiesus kelias link streso ir didžiausias laisvo gyvenimo priešas. Laisvas grafikas atvirkščiai – suteikia tau galimybę ne tik rasti puikų balansą tarp poilsio ir darbo, bet ir sudėlioti visur darbus taip, kaip tau labiausiai tinka.

Pirmas dalykas – ne visi žmonės maksimaliai produktyvūs dirbant klasikinį „9 to 5” (nuo 9 iki 6 Lietuvoje). Tas pats galioja ir 12 valandų darbo dienai. Paaiškinimas yra paprastas – mūsų produktyvumas dienos metu nėra vienodas ir gali bet kada pasikeisti. Kitas dalykas, vieną dieną jis gali skirtis nuo kitos.

Pavyzdžiui aš pastebėjau, jog paprastai esu labai produktyvus nuo labai ankstyvo ryto iki pietų(06 – 14). Tada nuo pietų iki ankstyvo vakaro atsibunda mano vidinis vaikas – norisi veikti bet ką, tačiau tikrai ne dirbti. O vakare vėl galiu prisėsti prie laptopo ir būti produktyvus.

Rasti tokį auksinį laiko viduriuką reiškia rasti galimybę atlikti kuo daugiau darbų per kuo mažesnį laiko tarpą. Toks aukštesnis naudingo veiksmo koeficientas yra vienas iš raktų link pilnavertiško darbo-gyvenimo balanso.

Pvz. mano atvėjų akivaizdu, jog darbas 9 to 5 man visiškai netinka, iš visų darbo valandų vidutiniškai tik 5 būčiau maksimaliai produktyvus. O atmetus pietų pertrauką(mano mėgstamiausia dienos dalis ofisiniam darbe), apskritai lieka viso labo 4 produktyvios valandos.

Taip pat visokių mes turim dienų. Žinai kartais būna koks Šeštadienis, kuomet atsibundi ir jauti kad gali kalnus nuversti? Maždaug „duokit čia man tą Everestą, aš į jį užsimerkęs užbėgsiu”. Žinomas jausmas? Jeigu freelancini, gali iš karto atversti savo laptopą ir pirmyn versti kalnus!

Taip pat yra ir kitų dienų, kuomet dirbti nesinori. Nu nenorim ir viskas, jaučiam jog šiandien neesam produktyvūs ir norisi veikti bet ką, tik ne dirbti(visai kaip man po pietų). Jeigu dirbame įmonėje – diena garantuotai bus iššvaistyta, nes į darbą vis tiek reikės eit. Ir rytoj ar poryt reikės už ją normaliai atidirbti.

Kai esi freelanceris, nevolioji durniaus simuliuojant darbą. Ir tokią dieną tu jau potencialiai kompensavai savo kalnų nuvertimu Šeštadienį. O jei ir ne, galėsi kitą dieną padirbti daugiau. Vietoj to kad dirbti nejaučiant įkvėpimo ir švaistyti laiką, gali skirti tą laiką kitiems tau svarbiems dalykams. Pavyzdžiui paskaityti, sutvarkyti namus, pasportuoti ar pabūti su šeima.

Dirbdamas laisvu grafiku įgauni dar vieną privalumą – gali pritaikyti savo darbo laiką prie konkrečios situacijos ar dienos. Nori prie ežero, bet matai jog šiandien iki vidurdienio oras bus fantastiškas, o po to visą dieną lis? Pirmyn mėgautis diena, o padirbti gali po pietų. Aš visada taip darau – jeigu oras man netinka, tą laiką paprasčiausiai skiriu darbui.

Nori ilgojo savaitgalio pas močiutę kaimę ar su atostogaujančiu draugu Nidoje? Be problemų, padirbk daugiau savaitės pradžioje ir gali važiuoti. Ai ir dar, tu gi gali dirbti kad ir mašinoje pakeliui į tą pačią Nidą?

Tu gali dirbti visur ir visada

Tiesiogine ta žodžio prasme. Mašinoje pakeliui į Nidą, namuose, bibliotekoje, hamake tropinėje saloje ar laukdamas skrydžio oro uoste. Freelanceriai dirba kur tik jiems patogu ir kur jaučiasi produktyvūs. Jie taip pat gali išnaudoti bet kokį netikėtai atsiradųsį laiką.

Aš labai dažnai su savimi pasiemu laptopa ir padirbu kai atsiranda laisvas laikas. Atėjau į kavinę ir laukiu draugų, o jie pastrigo kamštyje? Jokių problemų, išsitraukiu laptopą. Vėluoja skrydis? Visiškai nereiškia jog dabar turiu trainiotis be tikslo po oro uostą. Elementariai susirandu rozetę, pasigaunu Wi-fi ir tas kelias ekstra valandas praleidžiu produktyviai.

Jeigu yra internetas ir elektra, freelanceriui yra darbo vieta, nesvarbi net šalis. Atsibodo šalčiai? Skrendu į šiltus kraštus ir dirbu ten. Atsibodo palmės, žydras vanduo ir pasiilgau cepelininio dangaus? Skrendu į Lietuvą ir joje net darbintis niekur nereik.

Galimybė dirbti bet kuriuo metu ir iš bet kurio pasaulio taško – tai nuostabus dalykas ir aš nuoširdžiai linkiu kiekvienam tai pajausti, išbandyti ir išgyventi. Tu gali dirbti tiesiog iš namų ir leisti laiką su savo šeima. Tavo hobiai ir mėgstamos veiklos tampa tau realesni, nei bet kada anksčiau. Ir taip pat tau atsiveria durys į vieną iš didžiausių gyvenimo malonumų: kelionės. 

Gyvenk kur tik nori pasaulyje

Kiekvienas iš mūsų pasvajodavo apie ramų, harmoningą gyvenimą tropinėje saloje arba kur nors kalnuose. Kiti svajoja apie gyvenima konkrečioje šalyje arba mieste, tačiau dėl tam tikrų priežasčių negali gauti darbą ar susirasti tinkamai apmokamą.

Pavyzdžiui visada norėjai pagyventi kur nors Brazilijoje. Tačiau žinai jog darbo vizos be Portugalų kalbos tu tikriausiai negausi. O net turint vizą, atlyginimai Brazilijoje nėra kosminiai ir tu nebūtinai susirasi gerai apmokamą darbą.

Esi pilnavertiškas freelanceris? Pirk bilietus kad ir dabar. Internetą ir rozetes gal vis gi sugebėsi susirasti, o daugiau tau nieko ir nereikia. Štai taip tu gali padaryti žingsnį link savo svajonės pagyventi bet kurioje tau norimoje pasaulio vietoje.

Jau minėjau, jog keliauju po pasaulį beveik 16 mėnėsių. Per tą laiką aplankiau daugybę nuostabių vietų, kurias norėjau pamatyti ir dirbau visur kur tik norėjau. Kavinės, hamakai, autobusai, oro uostai, palapinė, bibliotekos, barai, hosteliai, tiesiog po medžiu – apribojimų visiškau jokių!

 Taip pat buvimas freelanceriu pagaliau leido man įgyvendinti dar vieną svajonę: pagyventi su savo antrąją šeima Tailande. Žinau, jog galimybė gyventi bet kur tai daugelio žmonių svajonė. O freelancinimas yra vienas iš geriausių būdų kaip sėkmingai tą svajonę pasiekti.

Reguliuok savo darbo intensyvumą

Vėl gi, papasakosiu trumpą istoriją: žinojau jog greit mane Azijoje aplankys vienas geriausių mano draugų. Jis norėjo atskristi, pailsėti nuo rutinos ir du mėnėsius pakeliauti kartu su manimi.

Ir taip buvo aišku, jog abu nenorim kad daug dirbčiau mūsų bendros kelionės metu. Faktas, pas tave į tropikus atskrenda draugas, jūs abu norite mėgautis kelione pilnu tempu, ir norite turėti kuo daugiau laisvo laiko. Ir tokia galimybė buvo, nes galiu reguliuoti savo darbo krūvį.

Tam pradėjau ruoštis iš anksto: kai sužinojau, jog jis nusipirko bilietą, pradėjau dirbti daugiau. Ieškojau daugiau klientų, dirbau prie daugiau projektų ir mažiau laiko gulinėjau hamake. Net per pietus dažnai padirbdavau, tai buvo investicija, kad po to galėčiau ramiai keliauti.

Būdamas freelanceris tu pats regulioji savo darbo intensyvumą. Reikia daugiau pinigų? Didini darbo laiką ir sieki daugiau projektų. Jauti, jog turi pakankamai pinigų ir nori pailsėti ar praleisti daugiau laiko su šeima? Mažini savo darbo krūvį ir imi tik pačius pelningiausius projektus.

Vieną mėnėsį gali dirbti daug, kitą gali atsipalaiduoti ir skirti daugiau laiko kitai norimai veiklai. Tokia darbo krūvio paskirstymo galimybė – antras svarbus raktas iki labai darbo-poilsio balanso mūsų gyvenime.

Bosas? Ne, negirdėjau

Nei vienas žmogus nėra freelancerio vadovas. Tiek su tavo klientais tiek su darbo partneriais darbas vyksta partnerystės principu: visi yra lygūs tau, o tu lygus visiems. Į tave niekas nežiūri iš aukštai, tačiau ir tu žiūri į žmones kaip lygius sau, nei vienas iš jų nėra tavo pavaldinys.

Tu neprivalai dirbti su žmonėmis, darančiais negatyvią įtaką tavo gyvenime – gali tiesiog atsisakyti darbo su jais. Dirbdamas įmonėje tu negali rinktis nei vadovų, nei kolegų nei klientų ir visada privalai sukandęs dantis likti p̶a̶k̶l̶u̶s̶n̶u̶s̶ ̶v̶e̶r̶g̶a̶s̶ pavyzdingas darbuotojas.

Klientai nebūna visada teisūs, tai yra aišku kiekvienam blaivai mąstančiam, smegenis turinčiam žmogui. Dauguma klientų yra be galo malonūs ir draugiški žmonės, su kuriais visada malonu dirbti ir bendrauti. Tačiau ji taip pat yra žmonės, ir gali pasitaikyti vienas-kitas neadekvatus. 

Dirbdamas įmonėje tu negali tokių tiesiog vengti: „Kiekvienas klientas yra svarbus ir visada teisus. Taip, jis negali rėkauti ir mes visi trys žinom jog tiesa tavo, bet man nusispjauti. Sukąsk dantis, skambink ir atsiprašinėk kad metei pokalbį, arba skrisi lauk.” – tau gali pasakyti bosas.

Sąžiningas ir lygiavertis atsakymas? „Tai aišku, ne tau gi reikia ten sėdėti ir su juo bendrauti. Ne tu klausaisi neadekvačių kalbų ir rėkimo, nors ir visi žinome kas teisus. Ne tu po to neši visą tą negatyvą pas save namo. Tu sėdi šiltai savo kabinete, o kariai kariauja. Pats jam ir skambink, o man gali duoti popieriaus lapą.”

Žmonės daro didelę įtaką mūsų gyvenime. Vienas nemalonus kolega gali visiems gadinti nuotaiką. Trumpas darbas su emociškai nestabiliu žmogumi gali išsiurbti tavo jėgas ilgam laikui. Blogą įtaką mums darančių žmonių turime vengti ir daugiau bendrauti su mus įkvėpiančiais.

Freelanceris gali atsisakyti darbo su negatyviu žmogumi – tai visada yra geriau ilgalaikėje perspektyvoje, nei sukąsti dantis ir gadintis sau nervus. Kai dirbi su maloniais žmonėmis, ir dirbti tampa maloniau, o tai yra kelias link produktyvumo ir bendrai laimingesnio gyvenimo.

Ir su gerais, konstruktyviai bendraujančiais klientais tu dažnai pradedi pastoviai bendradarbiauti. Kai kuriais atvėjais jūs galite ir tapti verslo partneriais arba artimais draugais. Freelancerio darbas atneša daugybę nuostabių žmonių į tavo gyvenimą.

Verslo ryšiai ir rekomendacijos

Paprastas pavyzdys: dirbi įmonėje grafikos dizaineriu. Gauni gerą atlyginimą, tave vertina kaip darbuotoją, sąlygos gana geros. Tu kuri verslams logotipus, svetainių šablonus, banerius jų puslapiams socialiniuose tinkluose. Tai darai labai gerai, ir tavo kuryba neša rezultatus.

Tačiau ar gauni naujų pažinčių? Tikriausiai ne – su klientais paprastai bendrauja pardavimo vadybininkai, o su kitų įmonių vadovais bendrauja tavo vadovas. Būtent jie paspaudžia rankas ir apsikeičia vizitinėmis kortelėmis. O tu darai puikų darbą, tačiau esi nežinomas. Esi šėšėlyje.

Jeigu esi freelanceris ir dirbi su grafikos dizainu, viskas yra kitaip. Tu pastoviai susipažįsti su naujais žmonėmis, dažnu atvėju tai yra kiti verslūs žmonės ir įvairiausių įmonių savininkai. Jie pasakoja tau savo viziją ir misiją, jūs kartu ieškote geriausių ir efektyviausių sprendimų jų verslui.

Tu padarai puikų darbą, jie lieka patenkinti ir rekomenduoja tave kitiems savo draugams. Po tokių rekomendacijų pas tave atsiranda nauji klientai. Ir atvirkščiai, jeigu dirbi įmonėje ir ją rekomenduoja, tu tiesiogiai negauni nieko – įmonės pelnas eina ne tau.

Darbas tiesiogiai su klientais tai garantuotos naujos pažintys ir ryšiai. Po kiek laiko tokio darbo tu pažįsti daugybę verslų savininkų, kuriems suteikei puikias paslaugas. Tai visais atvėjais yra naudinga: tu gali ateityje ieškoti investorių ar partnerių. Taip pat tu gali norėti ateityje jų pačių paslaugų, ir dažnu atvėjų gausi jas geresnėmis sąlygomis.

Vertas dėmėsio straipsnis?
Draugai ir aš būsim dėkingi jeigu pasidalinsi!

Prenumeruok Gyvenimo Laisvę
Kad gautum pranešimus apie naujienas! O kartais gali gauti ir specialias, tik nariams skirtas istorijas 🤫
Atsisakyti gali bet kada, vienu paspaudimu.